Nasze Przedszkole współpracuje z PORADNIĄ PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNĄ NR 1 w Gdańsku.

P P-P nr 1

ul. Obywatelska 1,

80-259 Gdańsk

Tel. 58 341 87 58

ppp1.edu.gdansk.pl

e-mail: sekretariat@ppp1.edu.gdansk.pl

 

Poradnia udziela pomocy uczniom, ich rodzicom i nauczycielom.

 

Oferta poradni dla przedszkoli:

 

 1. Diagnostyka psychologiczna, pedagogiczna, logopedyczna i lekarska w zakresie:

- badania gotowości szkolnej,

- badania lateralizacji,

- opóźnienia psychoruchowego,

- opóźnienia rozwoju mowy,

- całościowych zaburzeń rozwoju,

- logopedyczne badania przesiewowe.

 

 1. Indywidualna działalność terapeutyczna:

- wspomaganie rozwoju dzieci wolniej rozwijających się,

- terapia pedagogiczna dzieci z deficytami rozwojowymi,

- terapia psychologiczna zaburzeń emocjonalnych,

- terapia dzieci moczących się i ich rodzin,

- terapia dzieci z wadami wymowy.

 

 1. Grupowa działalność terapeutyczna:

- wczesne wspomaganie rozwoju dzieci (grupa 3-5 latków),

- zajęcia dla dzieci leworęcznych,

- zajęcia wspomagające rozwój mowy.

 

PRAKTYCZNE RADY DLA RODZICÓW

Jak kształtować zdrowe poczucie własnej wartości u dzieci?

Najlepszą rzeczą w jaką możemy wyposażyć swoje dziecko przed pójściem do szkoły, jest poczucie własnej wartości. Wiara we własne siły pozwoli mu zaakceptować przejściowe niepowodzenia i nie zniechęcać się, próbować jeszcze raz.

 1. Zauważaj wysiłki. Twoje dziecko uczy się przez cały czas, często musi wykonać zadanie kilka razy by uzyskać zamierzony efekt. Zwykła uwaga typu: „Ojej, jak Ty ciężko pracujesz” może bardzo zmotywować malucha do dalszych prób.
 2. Nie oceniaj „Jesteś złym dzieckiem”. Po takim komentarzu dziecko może pomyśleć, że skoro jest złe, to i tak nie ma żadnego sensu zachowywać się grzecznie. Nie oceniaj dziecka ale jego zachowanie. „Nie pochwalam takiego zachowania bo sprawiasz krzywdę Twojej siostrze”.
 3. Wyrażaj uczucia słowami i czynami: ”Dziękuję Ci, że mi pomogłeś sprzątać, mamy teraz czas, żeby razem poczytać Twoją ulubiona bajeczkę.
 4. Zaangażuj dziecko do pomocy w codziennych obowiązkach. Pozwól maluchowi pozamiatać, wynieść śmieci, wymieszać ciasto czy wytrzeć kurze.

 

Jak pomóc dziecku pokonać lęk?

Uczucie strachu jest w życiu bardzo potrzebne, ponieważ sygnalizuje nam, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Dzieci mają jednak tendencję do wyolbrzymiania swoich obaw i często panicznie boją się nierealnych wyimaginowanych rzeczy lub stworów, ciemnych pokojów. Takie lęki mogą im pomóc pokonać tylko rodzice.

 1. Nigdy nie wyśmiewaj się z tego czego boi się Twoje dziecko. Unikaj uwag typu: „Ale z Ciebie głuptas, przecież nie ma czego się bać”.
 2. Dowiedz się, czego dokładnie boi się Twoja pociecha. Wypytaj o jak największą liczbę szczegółów. Rozwiązanie będzie zależało od tego, jak Twoje dziecko sprecyzuje swoje lęki. Jeżeli boi się ciemności może wystarczy zapalenie lampki na noc. Jeszcze lepsze efekty daje przebywanie razem w ciemnym pokoju, aby dziecko mogło oswoić się z widokiem rzeczy, przedmiotów w ciemności, poblaskami światła, cieniami sprzętów, ruszającymi odbiciami świateł przejeżdżających samochodów itp. Należy wiele o tym z dzieckiem rozmawiać, wyjaśnić mu owe zjawiska lub opowiadać na ich temat pogodne bajki.
 3. Poczytaj dziecku książeczki o jego rówieśnikach, którzy kiedyś bali się tego samego. Historie te bardzo skutecznie rozwiewają dziecięce strachy oraz dają dziecku poczucie, że nie jest osamotnione w swoich przeżyciach.
 4. Unikaj „zarażania” dziecka swoimi obawami. Zupełnie normalne jest, że drżysz o swoje dziecko, za każdym razem kiedy próbuje czegoś nowego, ale nie daj tego po sobie poznać.

 

Opracowała Pani Janina Fabich